Ce echipaje s-au impus in cadrul Rally Raid Cupa Calarasi?

Prima editie Cupa Calarasi desfasurata intre 23-25 aprilie s-a incheiat, participantii avand parte de provocari in cadrul competitiei si adrenalina. Concursul a fost inscris in calendarul FRAS pentru anul 2021 si s-a derulat pe un traseu de aproape 300 km pentru avansati si de 235 km pentru promo si debutanti, fiind organizat la acelasi nivel competitiv cu Baja555 Romania.

Pilotii de ATV-uri, SSV-uri in mare parte, masini 4×4 si motociclete s-au intrecut pe drumuri de macadam, forestiere si agricole, drumuri care nu sunt destinate circulatiei publice. Toti concurentii, atat cei de la categoria Amatori, cat si Profesionistii, au primit gratuit derulatoare de roadbook din partea organizatorilor, Baja 555 Romania. Evenimentul sportiv a constituit o premiera in judetul Calarasi si a fost lipsit de incidente.

Pe podium, la categoria SSV PROFI, a urcat echipajul din Polonia compus din Tomasz Bialkowski si Dariusz Baskiewicz. Acesta s-a impus in fata concurentilor bulgari, Tsanko Tsankov si Zornitsa Todorova.

Pe locul III s-a clasat echipajul din Romania format din Paul Zaig si Florin Recean. Locul IV a revenit echipajului Adi Hercz/Catalin Iftemi.

La categoria Auto Profi s-a impus echipajul format din italianul Mauro Selvatico si Raluca Badan. La categoria Auto Promo, locul 1 a fost ocupat de Otoman Robert/Dumitru Catalin.

La SSV Debutanti, au urcat pe podium Stefan Unchiasu si Valentin Georgescu, impunandu-se in fata echipei formate din Laurian Filimon si Ioan Duntzer.

La categoria SSV Promo, victoria a fost obtinuta de catre echipajul Calin Camarasan/Bogdan Luha.

Pilotii de ATV-uri au avut ocazia sa se inscrie la clasele Hobby si Discovery. La categoria ATV Hobby, primul loc a fost ocupat de Dobra Dan care a pilotat un CFMOTO CFORCE 1000, in timp ce la categoria ATV Discovery victoria i-a revenit pilotului Trusca Adrian.

In clasamentul general Moto, pe locul 1 s-a situat riderul Capusan Gabi.

In cadrul evenimentului au participat 3 echipaje CF Moto Romania Rally Team la categoriile SSV Profi si SSV Promo.

O noutate este faptul ca echipajul de la SSV Promo a avut cel mai tanar copilot (14 ani) atestat FRAS, terminand cu brio intregul traseu si ajungand la o viteza de maxim 113,6 km/h datorita imbunatatirilor efectuate (un SSV standard din fabrica vine cu viteza maxima de 60h/h).

Echipajul de la clasa SSV Profi a concurat cu un SSV CF Moto imbunatatit si pregatit special pentru curse de Rally raid (suspensii, frane, sasiu). Echipajul a obtinut locul IV. Cel de-al treilea echipaj a concurat la bordul unui SSV CF Moto ca si vehicul de deschidere si inchidere traseu CUPA CALARASI.

Desi aflata la prima editie, CUPA Calarasi a fost un real succes, atragand echipaje sportive la nivel international, precum si fosti campioni mondiali ai DAKAR, drept pentru care organizatorii spera ca aceasta competitie sa se bucure de recunoastere la nivel est-european. Printre partenerii evenimentului s-au numarat ATVRom si Authentic Spirit.